ماجرای گشت بارداری در بیمارستان های تهران چیست ؟!

پس از حاشیه‌هایی که حول و حوش عملکرد «گشت ارشاد» شکل گرفت، حالا نوبت به حاشیه تازه‌ای تحت عنوان «گشت بارداری» رسیده‌است!

پایگاه خبری تحلیلی تپش:

«گشت بارداری» حاشیه‌سازی تازه‌ای است که طی روز‌های گذشته خبرساز شد. بر این اساس گفته می‌شود مأمورانی از سوی وزارت بهداشت در بعضی بیمارستان‌ها مستقر شده‌اند که با در اختیار داشتن مجوز قانونی، زنانی را که در سن باروری هستند، به فرزندآوری تشویق می‌کنند و آن دسته از زنان را که در پی عمل جراحی زنانه باشند، از این اقدام منع می‌کنند.

گشت بارداری!؟

روزنامه هم‌میهن در گزارشی نوشت:

« سقط جنین فقط با اجازه قاضی»، «گشت بارداری در بیمارستان‌ها»، «تشویق به ازدواج و فرزندآوری در بیمارستان‌ها» و «کاهش مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک»؛ اینها خبرهایی جدید از اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت است.

مامورانی از سوی وزارت بهداشت در بعضی بیمارستان‌ها مستقر شده‌اند که به‌گفته مسئولان بیمارستان مجوز قانونی دارند. مامورانی برای بررسی بیمارانی که به لحاظ سنی هنوز بارور هستند تا به آنها هشدار دهند «بچه‌دار شو، زن بدون رحم ناقصه!»

سپیده، ۳۴ ساله است و بعد از یک سال درگیری با بیماری آندومتریوز به بیمارستان می‌رود تا جراحی کند. اما قبل از عمل به او و همسرش زنهار داده می‌شود و سارا روایت دیگری دارد: «مادر ۵۵ ساله‌ام به دلیل فیبروم درآوردن به درد شدید افتاده بود، با هزار نوع رضایت گرفتن و از خودش و پدرم، جراحی شد. به او چندین بار گفتند دیگر بچه نمی‌خواهی؟»

لاری‌پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی  گفته، برای یک زن ۶۹ ساله معمولا این حرف‌ها زده نمی‌شود: «معمولا به زنی که یائسه شده نمی‌گویند که چرا می‌خواهی رحمت را برداری. اتفاقا شاید عمل جراحی برایش خوب باشد.اما برای زنانی که زایا هستند این پرسش‌ و پاسخ‌ها صورت می‌گیرد.»

سیر تا پیاز «گشت بارداری» در بیمارستان‌های تهران!

روند غربالگری جنین سخت‌تر شده و از این به‌بعد قاضی حاضر در یک کمیسیون باید حکم سقط‌درمانی را صادر کند. گرچه افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی به هم‌میهن می‌گوید آمار مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی برای غربالگری تفاوتی نکرده است.

او می‌گوید در سال گذشته ۱۲۰هزار مورد مشاوره ژنتیک صورت گرفته است. این تعداد در سه ماه نخست امسال ۱۹ هزار و ۸۰۰ مورد بوده است.اما بررسی‌های هم‌میهن نشان می‌دهد اگر این تعداد را به صورت میانگین حساب کنیم، تا آخر امسال حدود ۸۰هزار مشاوره ژنتیک انجام می‌شود که در مقایسه با آمار پارسال، حدود ۴۰ هزار مشاوره ژنتیک کاهش‌خواهد داشت.آماری که‌نتیجه قدغن کردن ارجاع زنان‌باردار به مراکز ژنتیک پزشکی‌از سوی مراکز بهداشت‌است‌ و‌این کار باید فقط از سوی متخصصان زنان‌صورت بگیرد.

درحالیکه پیش از این طبق‌گفته صفاری‌فرد،ماماها می‌توانستند این کار را انجام دهند.یک مامای شاغل در دشستان بوشهر می‌گوید حضور ماماها در ادارات و نصب پوسترهای فرزندآوری در ورودی ادارات الزامی شده است: از ما خواسته شده تا برای سایر جمعیت منطقه هم به صورت تلفنی مشاوره بارداری دهیم و اگر زنان قصد باردارشدن نداشته باشند باید مستندات آن راارسال‌کنیم.

او ادامه می‌دهد: در مدارس هم برای مقاطع دوم متوسطه به بالا مشاوره ازدواج به موقع و پایدار داده می‌شودو آموزش و پرورش هم مخالفتی با آن ندارد.》او می‌گوید مراجعه برای سقط جنین به صفر رسیده چون ترجیح می‌دهند به ماماهای خصوصی رجوع کنند. یعنی همان سقط جنین زیرزمینی.

پنجاه تشکل علمی پزشکی در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت ایران دستورالعمل «حفظ و مراقبت از جنین سالم» را «مغایر اصول اخلاقی و قانونی» اعلام کردند و خواستار لغو آن شده بودند.

در این نامه که متن آن در برخی رسانه‌ها منتشر شده با اشاره به «تضییع حقوق و سلامت خانم‌های باردار» بر اساس این دستورالعمل از وزیر بهداشت خواسته شده است که با تشکیل یک «شورای موثق علمی با حضور نمایندگان جامعه پزشکی و حقوقی» زمینه «رفع فوری آسیب‌های پزشکی فنی، اخلاقی و حقوقی این دستورالعمل» فراهم و از «بدعت‌گذاری در نظام پزشکی و سلامت کشور» جلوگیری شود.

سیر تا پیاز «گشت بارداری» در بیمارستان‌های تهران!

ماجرای راه‌اندازی «گشت بارداری» چیست؟

برابر این اظهارات، پدرام پاک‌آیین، سخنگوی وزارت بهداشت با رد چنین موضوعی تأکید می‌کند: «چیزی تحت عنوان «گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و‌درمانی وجود ندارد و همه خدمات بهداشتی، درمانی و مشاوره‌ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماما‌ها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم ارائه می‌شود.»

سامانه باروری سالم چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از اظهارات خود به امکانات سامانه باروری سالم اشاره کرد و گفت: کاربران اعم از مادران باردار و افراد نابارور، از طریق این سامانه می‌توانند خدمات مشاوره‌ای تلفنی رایگان و پیامک‌های مراقبتی دریافت کنند.

پدرام پاک‌آیین افزود: ارتباط بین این سامانه و تغییر در مرجع صدور مجوز سقط جنین را تکذیب می‌کنم. پیش از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، انجام سقط جنین جز در مواردی که به موجب قانون استثنا بود، ممنوع بود و تصمیم به این اقدام در اختیار والدین یا پزشکان نبود.

این موضوع همواره در صلاحیت مراجع قضایی قرار داشته و از طریق پزشکی قانونی صورت می‌گرفته است. نظام سلامت در این مورد ذیصلاح شناخته نمی‌شده است.

سیر تا پیاز «گشت بارداری» در بیمارستان‌های تهران!

پاک‌آیین با ارائه توضیحاتی بیشتر درباره سامانه ملی باروری سالم ادامه داد: از زمانی که مادر باردار به پزشک مراجعه می‌کند و درخواست آزمایش یا سونوگرافی صورت می‌گیرد، نتایج در این سامانه ثبت و مجموعه اقدامات در آن بارگذاری می‌شود.

وی با بیان این که یکی از امکانات این سامانه، پنل یکپارچه نسخه‌نویسی الکترونیک است، گفت: پزشکان صرف‌نظر از این که بیمار آنها تحت پوشش کدام یک از بیمه‌ها باشد، می‌توانند با امضای دیجیتال از خدمات یکپارچه این سامانه استفاده کنند.

هدف وزارت بهداشت تسهیل خدمات به مادران است؟

سخنگوی وزارت بهداشت، سیاست وزارت بهداشت در حوزه جمعیت را آسان‌سازی و ارزان‌سازی دسترسی مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی به تسهیلات و خدمات مشاوره‌ای پزشکی و گسترش پوشش بیمه‌ای هزینه‌ زایمان آنها دانست و گفت: درمان ناباروری و تقویت نهادها و مؤسسات تخصصی این حوزه از اولویت‌های وزارت بهداشت است.

پدرام پاک‌آیین همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه مراکز درمان ناباروری خبر داد و افزود: در هر نقطه‌ای که دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد، دست کم یک مرکز سطح دو درمان ناباروری ایجاد می‌شود تا دسترسی مردم به این خدمات آسان و ارزان شود.

پاک‌آیین گفت: خوشبختانه کمتر از ۲۵‌درصد زوجین نابارور نیازمند درمان تخصصی مانند آی‌وی‌اف هستند و بخش بیشتری از آنها با درمان ساده‌تر، فرزندآوری خواهند داشت.

وی عقیم‌سازی دائم زنان و مردان و یا مواردی را که احتمال برگشت‌پذیری در آنها ضعیف یا بسیار دشوار باشد، به‌دلیل عوارض پزشکی مطابق قانون ممنوع خواند و اضافه کرد: مواردی که بارداری برای مادر اولا خطر جانی یا عوارض جسمی جدی داشته باشد، ثانیا راه دیگری نداشته و ثالثا دفع ضرر با پیشگیری‌های موقت ممکن نباشد، از این قاعده مستثناست.

منبع: برترین ها

وب گردی

ارسال نظر

 

آخرین مطالب